“Pastorale Alla Turca”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Stoneline olarak desteklemekten gurur duyduğumuz 48. İstanbul Müzik Festivali, küresel COVID-19 salgını sebebiyle bu yıla özel olarak 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanındaki müzikseverlerle dijital ortam üzerinden buluşmaya hazırlanıyor. 

Gösteri sponsoru olduğumuz “Pastorale Alla Turca” konseri de bu kapsamda 27 Eylül Pazar saat 20:00’de yayınlanacak. 

Sizlerle konser salonunda beraber olmayı ne kadar arzu etsek de, bu sıra dışı dönemin önlem ve şartları nedeniyle bu yıl müziğin eşsiz hazzını online olarak deneyimlememiz gerekiyor.  

Böyle bir dönemde ara vermeden, yeni ve yaratıcı çözümlerle kültür sanat alanına katkılarına devam eden İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na (İKSV) teşekkürlerimizi sunuyor ve sizlere keyifli seyirler diliyoruz.

——

Beethoven, 6. Senfoni’si Pastoral’de insanlık ile doğa arasındaki uyumlu birlikteliği anlatır. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları bu birlikteliğe dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, tüm insanlık olarak geçirdiğimiz zorlu dönemde ayrı bir anlam kazanan bu çağrıya yanıt veriyor. Besteci, Beethoven’ın Pastoral senfonisi ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirdiği yepyeni bir eser yaratıyor.

Bu konserde buluşacak Derya Türkan ve Yurdal Tokcan, Türk sazlarına olan hakimiyetleriyle sadece ülkemizin değil tüm dünyanın önde gelen virtüözleri arasında sayılıyor, aynı zamanda uluslararası projelerle festivallerin aranılan konuklarından. Genç kuşağın başarılı temsilcisi Serkan Mesut Halili ise Berlin Konzerthaus’tan Sidney Operası’na uzanan bir kariyer sürdürüyor. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da çeşitli orkestralar bünyesinde sahneye çıkan perküsyoncu Aykut Köselerli gibi kontrbasçı Kağan Yıldız da uluslararası arenada pek çok farklı müzisyenle konserler veriyor. Donizetti Klasik Müzik Ödülü sahibi Semplice Quartet, 2009’dan bu yana yurtiçi ve dışında başarılı konserleri, Barok’tan günümüze uzanan geniş repertuvarı ve sanatın tüm disiplinleriyle etkileşim içinde olan projeleriyle uzun soluklu ve farklı bir topluluk olduğunu her geçen gün ispatlıyor.
Detaylı bilgi için https://muzik.iksv.org/tr/kirksekizinci-istanbul-muzik-festivali/pastorale-alla-turca