Stoneline İzmir Marble Fair 2020 Stand Tasarımı Yarışması ve Ödül Töreni

Stoneline ailesi olarak, 20 yılı aşkın bir süredir uluslararası çapta hizmet verdiğimiz doğal taş alanında farklı disiplinlerden öğrencilerin bir arada çalışarak ürettiği bir yarışma düzenlemek üzere yola çıktık. Belirlediğimiz tema, Stoneline’ın ürünlerinin sergileneceği fuar standının tasarlanması idi. Bu yarışmanın mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerini doğal taş üzerine düşünmeleri ve yenilikçi fikirler üretmeleri konusunda teşvik etmesini amaçladık. 

Mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin doğal taş ve mermer alanında yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmelerini, tasarımlarında kullanacakları malzemelerden biri olan doğal taşı tanımalarını sağlamak, doğal taşa bakış açılarını geliştirerek başarılı, yaratıcı genç tasarımcıları teşvik etmek, yarışma kültürü ile özgün ve çağdaş tasarımların yaratılmasını sağlamak için düzenlediğimiz yarışmamız sonuçlandı. 

Yarışmaya gösterilen ilgi, amacımıza ulaştığımızın en güzel kanıtı oldu. Yarışmaya 43 üniversiteden 94 proje ile 149 öğrenci katıldı. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ilk üç ödülün yanında beş proje de Eşdeğer Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. Yarışma kapsamında; mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin doğal taş ile yaratıcı ve yenilikçi fikirler ürettiklerini, katılımcı profillerinden de gençlerimizin birlikte çalışmanın önemini kavramış ve disiplinler arası ilişkiyi deneyimlemiş olduğunu mutlulukla gözlemledik. Dünyadaki her tür yapı malzemesinin bir yaşam süresi var. Doğal taş ise doğru uygulama ve koruma yöntemleriyle bütün yapı malzemeleri arasında en uzun ömre sahip olanlardan biri. Umarız bu yarışma aracılığıyla, gençlerimizin ileriki yıllarda tasarımlarında kullanacakları malzemelerden biri olan doğal taşı yakından tanımalarına, doğanın kalbinden gelen bu malzemenin mimariye katacağı değeri ve sunacağı olanakları keşfetmelerine aracılık etmişizdir. Kurum olarak, başarılı ve yaratıcı genç tasarımcıları teşvik etmeyi her zaman önemsedik. 

Bu yarışma ile özgün ve çağdaş tasarımların yaratılması için platform oluşturulmasına aracılık etmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Gelenekselleştirmeyi planladığımız bu yarışmaya gösterdikleri ilgiden dolayı bizden desteğini esirgemeyen üniversitelerimizin değerli hocalarına, katılımcı gençlerimize ve Seçici Kurul Üyelerimize içten teşekkürlerimizi sunarız.