DOĞAL TAŞIN ÖZELLİKLERİ

Doğal taşlar isimlerinden de anlaşıldığı gibi endüstriyel bir ürün değil, doğada milyarlarca yılda şekillenmiş, onun ayrılmaz bir parçası olan ve doğanın tüm gizemini barındıran benzersiz ÖZGÜN bir üründür. Bu nedenle kullanımı sırasında ve sonrasında doğayla barışıktır. Yaygın deyimi ile “ÇEVRE DOSTU” dur.

Doğal taşlar doğru taş seçimi ve doğru uygulamalarla her türlü işlevsellik ve ince zevkin tatmin edileceği DAYANIKLI ve SAĞLAM bir malzemedir. Üstün fiziksel özellikleri sayesinde ÖMRÜ SINIRSIZ’dır.

Hiçbir endüstriyel malzemede bulunmayan, TAKLİT EDİLEMEYEN üstün ve özgün niteliklere sahip bir malzemedir. Bu özellikleri ile geçmişten geleceğe mesajların taşındığı benzersiz bir araç olmuştur. Antik kentler, anıtlar, heykeller…bu açıdan değerlendirildiğinde doğal taşlar dünyanın ve dolayısıyla insanlığın gelişimine de tanıklık ederek BELGESEL NİTELİK DEĞERİ taşırlar.

TEMİN EDİLMESİ KOLAY dır. Ülkelerin ve bölgelerinin yerel doğal taşları vardır. Doğal taş bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse hazır halde bulunmaktadır. Mimaride kullanılan yerel taşlar ve bu malzemenin bir araya gelişindeki detaylar tasarım dilini oluşturur ve inşa edildiği bölgenin YÖRESEL MİMARİ KARAKTERİNİ BELİRLER.

Doğal taşlar ESKİDİKÇE GÜZELLİĞİNİ KAYBETMEZ, restore edilebilir veya sadece uygun şekilde temizliği yapıldıktan sonra eski güzelliğine kolayca kavuşur.

Anıtsal eserlerden ve tarihi yapılardan günümüz konutlarına ve sanat eserlerine kadar tüm kullanım alanlarında ŞEKİLLENDİRİLEBİLİR YAPISI ile hem güzelliğin hem ihtişam ve zarafetin göstergesi olmuştur.

Doğal taş kullanım amacına ve tasarıma bağlı olarak sayısız görsel ve fiziksel ÇEŞİTLİLİK te olup, üzerine uygulanan yüzey işlemleri ile FARKLI DOKULAR elde edilebilir.

 GÖLGE-IŞIK EFEKTİ sağlayıcı şekilde üç boyutlu kullanılabilir.

Doğal taş Maliyet – Ömür açısından değerlendirildiğinde suni malzemelerden çok daha EKONOMİK tir. Temizlenmesi ve korunması için gereken maliyetlerde aynı oranda düşüktür.