Doğal Taşın Özellikleri

Doğal taşlar, adından da anlaşılacağı gibi endüstriyel bir ürün değil, doğada milyarlarca yılda şekillenmiş, onun ayrılmaz bir parçası olan ve doğanın tüm gizemini içinde barındıran eşsiz ORİJİNAL bir üründür. Bu nedenle kullanımı sırasında ve sonrasında doğa ile barışıktır. Yaygın ifadesi ile "ÇEVRE DOSTUDUR".

Doğal taşlar, doğru taş seçimi ve doğru uygulamalarla her türlü işlevselliği ve ince zevki karşılayacak DAYANIKLI ve GÜÇLÜ bir malzemedir. Üstün fiziksel özellikleri sayesinde ÖMRÜ SINIRSIZDIR.

TAKLİT EDİLEMEYEN ve hiçbir endüstriyel malzemede bulunmayan üstün ve eşsiz niteliklere sahip bir malzemedir. Bu özellikleri ile geçmişten geleceğe mesajlar taşıyan eşsiz bir araç haline gelmiştir. Antik kentler, anıtlar, heykeller... Bu açıdan değerlendirildiğinde doğal taşlar, dünyanın ve dolayısıyla insanlığın gelişimine tanıklık ederek BELGE NİTELİĞİ DEĞERİ taşımaktadır.

TEMIN ETMEK KOLAYDIR. Ülkeler ve bölgeler yerel doğal taşlara sahiptir. Doğal taş, yapı malzemesi olarak kullanılmaya doğada neredeyse hazırdır. Mimaride kullanılan yerel taşlar ve bu malzemenin birleşimindeki detaylar tasarım dilini oluşturur ve inşa edildiği bölgenin YEREL MİMARİ KARAKTERİNİ belirler.

Doğal taşlar ESKİDEN GÜZELLİĞİNİ KAYBETMEZ, restore edilebilir veya uygun temizlikten sonra eski güzelliğine kavuşabilir.

Anıtsal eserlerden ve tarihi yapılardan günümüz konutlarına ve sanat eserlerine kadar tüm kullanım alanlarında ŞEKİLLENEBİLİR YAPISI ile hem güzelliğin hem ihtişamın hem de zarafetin göstergesi olmuştur.

Doğal taş, kullanım amacına ve tasarıma bağlı olarak sayısız görsel ve fiziksel ÇEŞİTLİLİĞE sahip olup, ü zerine uygulanan yüzey işlemleri ile FARKLI DOKULAR elde edilebilmektedir.

GÖLGE IŞIĞI EFEKTİ sağlamak için üç boyutlu olarak kullanılabilir.

Doğal taş, Maliyet - Ömür açısından değerlendirildiğinde yapay malzemelere göre çok daha EKONOMİKTİR. Temizlik ve koruma için gereken maliyetler de aynı oranda düşüktür.